Myślę, że mogą być jednym z czynników jej zmiany, ale nie podstawowym. Należy pamiętać, że polski sektor bankowy charakteryzuje się wysoką nadpłynnością, która została dodatkowo wzmocniona poprzez obniżenie przez NBP poziomu rezerwy obowiązkowej. Jak wynika z danych ujawnionych tuż przed majówką przez KNF, nowy fundusz autorstwa M/S DM został zarejestrowany 9 kwietnia.
Aktualne stopy zwrotu
Obligacje PFR będą zatem kupowane przede wszystkim przez banki komercyjne, ubezpieczycieli czy fundusze emerytalne. Ipopema Obligacji wyłamuje się poza tradycyjne ramy funduszu dłużnego długoterminowego. Cechą wyróżniającą jest przede wszystkim aktywność w poszukiwaniu stopy zwrotu.
ZARZĄDZAJĄCY FUNDUSZEM
Natomiast premia za ryzyko systemowe, jest pochodną sentymentu inwestorów do szerokiej klasy aktywów, jaką są obligacje korporacyjne. Rosnące marże były przede wszystkim efektem ryzyka płynności, które jest wpisane w inwestowanie w polskie obligacje korporacyjne. W efekcie,, gdy na szerokim rynku TFI pojawiają się wzmożone umorzenia z funduszy dedykowanych obligacjom korporacyjnych, płynność na rynku wtórym zanika.
Podstawowe dane o funduszu
Jeśli jakiekolwiek informacje przedstawione powyżej wydają Ci się niejasne, chętnie udzielimy dodatkowych wyjaśnień. Wszelkie pytania związane z polityką prywatności prosimy kierować pocztą elektroniczną () lub pocztą tradycyjną (na adres wskazany powyżej). Obecnie jest dobry moment cyklu, by wejść na rynek obligacji korporacyjnych, pojawiło się na nim wiele okazji.
- Jeżeli ta sytuacja utrzyma się w długim terminie, to może to uderzyć w biznes deweloperski.
- Nie powinni mieć oni problemów z pozyskaniem dodatkowego kapitału,, a pogarszająca się sytuacja gospodarcza – przede wszystkim poprzez wzrost bezrobocia – będzie sprzyjać podaży nowych portfeli wierzytelności.
- Oczywiście, jeszcze raz podkreślę, wielkie znaczenie ma teraz selekcja papierów, bo jestem przekonany, że niestety nie wszyscy emitenci przetrwają recesję.
- W branży windykacyjnej z obecnej sytuacji zwycięsko wyjdą jej liderzy.
- Po drugie zarządzający dysponuje w przypadku tej strategii mandatem na wykorzystywanie bardziej złożonych mechanizmów, umożliwiających pozycjonowanie się względem oczekiwanych zmian rynkowych.
- Prognozy ekonomistów zakładają bowiem mocne ożywienie gospodarki w 2024 r., które objawić się ma dynamiką PKB w Polsce na poziomie nawet 4 proc.
Ipopema Benefit 3 FIZAN zebrał 13 mln zł
Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej. Uważam, że ta hossa może być kontynuowana, gdyż w systemie anglosaskim zwyczajowo emituje się obligacje korporacyjne. Tam wszyscy są obeznani z tymi instrumentami i z ryzykiem, jakie się z nimi wiąże.
Pierwszy fundusz, obstawiający spadek akcji CD PROJEKT, zmniejsza pozycję
Fundusz inwestuje co najmniej 50% aktywów w instrumenty dłużne, jednostki uczestnictwa i certyfikaty inwestycyjne funduszy dłużnych oraz depozyty. Do 25% aktywów lokowane jest w listy zastawne emitowane 5 powodów (wymówek) dlaczego nie kobiety inwestują więcej przez krajowe banki hipoteczne. Inwestycje w inne fundusze mogą stanowić maksymalnie 20% aktywów. Do 30% wartości aktywów może być lokowane w instrumenty dłużne emitowane przez przedsiębiorstwa.
I w odniesieniu do aktywów netto rentowność nieco spada – do poziomu 6,6 proc. Wszelkie żądania związane z Twoimi prawami możesz zgłosić nam za pośrednictwem poczty elektronicznej () lub poczty tradycyjnej (na adres wskazany powyżej). Twoje dane, o których mowa powyżej, przetwarzamy wyłącznie po to, abyśmy mogli wywiązać się z zawartej z Tobą umowy o świadczenie usług, gdy korzystasz z serwisu Obligacje.pl. W niektórych funduszach znajdziemy także zagraniczne obligacje, których oprocentowanie zwykle jest stałe.
Sytuacja w Polsce jest bardzo podobna do tej z jaką mieliśmy do czynienia w państwach, które dużo wcześniej obniżyły swoje stopy procentowe niemal do 0. W USA mieliśmy w ostatnich latach ogromny popyt ze strony inwestorów na obligacje korporacyjne, które dawały relatywnie wysoką stopę zwrotu w porównaniu do bardzo niskich rentowności obligacji skarbowych USA. Wydaje się, że z podobnym zjawiskiem będziemy mieli do czynienia w najbliższych kwartałach w Polsce. Niskie rentowności obligacji skarbowych wypchną część inwestorów z ich kapitałem, w kierunku obligacji o zdecydowanie wyższej rentowności i potencjalnie dużo wyższej stopie zwrotu z inwestycji.
Z naszych obliczeń wynika, że niemal 9-proc. Rentowność portfela mają AGIO Kapitał oraz AGIO Kapitał PLUS, a 8-proc. W pięciu funduszach w naszym zestawieniu (Allianz Obligacji Plus, VIG / C-QUADRAT Obligacji Korporacyjnych, UNIQA Obligacji Korporacyjnych, Generali Profit Plus i Generali Oszczędnościowy ) rentowność wynosi powyżej 7 proc. Masz prawo żądać, by Twoje dane osobowe podane przy rejestracji w serwisie zostały CHF pozostaje silny pomimo ujemnych stóp procentowych SNB Ci przez nas wydane w ustrukturyzowanym, nadającym się do odczytu maszynowego i powszechnie używanym formacie. Możesz również wnieść sprzeciw, jeśli Twoje dane osobowe wykorzystywane były przez nas dla celów marketingu bezpośredniego. Jeżeli korzystasz z płatności elektronicznych lub kartą płatniczą, możemy udostępniać Twoje dane w zakresie niezbędnym do dokonania płatności firmom obsługującym płatności w serwisie.
Mniej optymistyczny byłbym w przypadku mniejszych podmiotów, które często prowadzoną agresywną politykę finansowania swojej działalności. Oczywiście, że są tacy emitenci, którzy są realnie zagrożeni upadłością. Dlatego kluczowe znaczenie ma w tej chwili selekcja papierów do portfela, zarówno pod kątem branży, jak również samego emitenta.
W zamian za to mają prawo oczekiwać wyższej premii. Fundusz Długu Korporacyjnego Rentier FIZ (FDKR FIZ) zyskał 9,2 proc., przy średniej w grupie funduszy obligacji korporacyjnych na poziomie 11,5 proc. Koszty bieżące wynoszą w tym funduszu 3,4 proc. W jego portfelu jest obecnie ponad 200 mln zł. Fundusze polskich obligacji korporacyjnych zarobiły średnio 11,5 proc.
Fundusz inwestuje przede wszystkim w dłużne papiery wartościowe emitowane przez przedsiębiorstwa – od 66% do 100% aktywów funduszu. Do 34% mogą stanowić depozyty oraz instrumenty dłużne emitowane przez jednostki samorządu terytorialnego. Inwestycje w fundusze dłużne stanowią maksymalnie 20% aktywów. Aktywa zagraniczne oraz denominowane w walutach obcych mogą stanowić do 35%.
– Taka konstrukcja portfela pozwoliła zminimalizować ekspozycję na ryzyko stopy procentowej. Koncentracja na papierach emitowanych przez rodzime przedsiębiorstwa uchroniła fundusz przed CVS Health negatywnym wpływem m.in. Bardzo dokładnie badamy kondycję spółek, w które inwestujemy i unikamy emitentów o wątpliwych parametrach finansowych – dodaje Bogusław Stefaniak z IPOPEMA TFI.
Oczywiście, jeszcze raz podkreślę, wielkie znaczenie ma teraz selekcja papierów, bo jestem przekonany, że niestety nie wszyscy emitenci przetrwają recesję. W swoim bazowym funduszu – M/S Obligacji Korporacyjnych FIZ – broker miał pod zarządzaniem 40,8 mln zł aktywów netto na koniec kwietnia, notując wówczas 10,43 proc. Rocznej stopy zwrotu (rynkowa średnia dla wszystkich funduszy polskich obligacji przedsiębiorstw to 9,53 proc.).
Wsparciem dla tej klasy aktywów jest poprawiające się otoczenie makroekonomiczne. Prognozy ekonomistów zakładają bowiem mocne ożywienie gospodarki w 2024 r., które objawić się ma dynamiką PKB w Polsce na poziomie nawet 4 proc. Lepsze środowisko makro powinno przełożyć się na spadek ryzyka kredytowego. Wsparciem dla wycen obligacji przedsiębiorstw może być także kontynuacja trendu napływów środków do funduszy polskiego długu.
Kupowanie tych obligacji przez NBP z perspektywy systemowej wydaje się bardzo ryzykownym pomysłem. Jeżeli chodzi o pozostałe branże, to warto podkreślić, że posiadanie ratingu wydanego przez główne agencje należy w Polsce do wyjątkowej rzadkości. Nie wyobrażam sobie zatem, jakie zasady skupu obligacji korporacyjnych miałyby być ustalone w Polsce. Również w przypadku BNP Paribas Lokata Kapitału oprocentowanie części dłużnej portfela jest wysokie (8,9 proc.), ale udział tego długu w aktywach netto wynosi niecałe 74 proc.